3. adventny koncert

3. adventny koncert

Termín: 11.12.2016, 17:00

Trombitáši Štefánikovci z Púchovskej doliny je zoskupenie hráčov ovládajúcich hru na ľudové hudobné nástroje, prezentujúce pastiersku kultúru Púchovskej doliny a moravsko-slovenského pomedzia. Zakladateľmi tohto zoskupenia sú dvaja bratia Ján a Pavol Štefánikovci z obce Lúky, ďalej Pavol Novosád z Nimnice, Ivan Bobot z Nemšovej  a Peter Peťovský z Trenčína. Ako hosť v zoskupení účinkuje aj inštrumentalista - Dano Káčer zo Vsetína (ČR), známy ako spevák a hráč na kontrabas  v  kapele DAREBAND. Signálne hudobné nástroje - fujary trombity a pastierske rohy, ktoré sú pre oblasť Púchovskej doliny typickými nástrojmi, vyrábajú hudobníci Ján Štefánik,  Pavol Novosád a Ivan Bobot. Ich výrobky vlastní aj Lúčnica, SĽUK a Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. Ján Štefánik aj Pavol Novosád sú držiteľmi ocenenia Dr. Ladislava Lenga lnstrumentum excellence za výrobu pastierskych rohov a fujár trombít. Pavol Štefánik získal za hru na fujaru trombitu a pastiersky roh v Banskej Bystrici na celoslovenskej súťaži inštrumentalistov hudobného folklóru v roku 2005 titul laureát a zlaté pásmo a v roku 2007 v Košiciach na Cassovia Folkfeste zlaté pásmo.

Štefánikovci ovládajú hru na tieto ľudové hudobné nástroje: heligónka, drumbľa, pastierske rohy, fujara, fujara trombita, ovčia zvonkohra, pastierske píšťalky a ozembuch.  Okrem hudobného folklóru  vedia predviesť techniku práskania pastierskym bičom a ukážku streľby z perkusných a kresadlových  historických zbraní. triptych a SĽUKU - Obrázky zo Slovenska.

DĽH Lachovček pôsobí pri ZUŠ v Púchove. Vedúcim je pedagóg Ivan Sadloň (rodák z Myjavy) a primáškou je Timea Klabníková zo susednej obce Dohňany. Vznik tohto zoskupenia mladých muzikantov sa datuje od roku 1983. Počas svojho pôsobenia bola ĽH dvakrát laureátom a viacnásobným finalistom celoslovenskej súťaže detských ľudových hudieb. Pravidelne sa zúčastňuje na rôznych domácich i zahraničných festivaloch. Repertoár tvoria prevažne piesne z Púchovskej doliny a tiež piesne z iných regiónov Slovenska. 

Miesto konania

Evanjelický chrám Boží v Myjave

Zabezpečuje

CTK v Myjave a Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. v Myjave